Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Геополітика у Поступі.    Економіка у Поступі.    Науковий Поступ.    Росія у Поступі.    Калейдоскоп Поступу.    Тема Поступу.    Точка зору у Поступі.    Цивілізаційни.    Культура у Поступі.    Проблема у Поступі.   
  Top headlines
 
22 лютого 2014 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  22:59 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Культура у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Буддизм - найбільш дружня до науки релігія?
Девід Бараш, Scientific American, США
 
БуддаПрийшли сумні новини, люб'язно надані учасниками проекту «Релігія і публічне життя» (Religion and Public Life Project) дослідницького центру Pew Research Center. Виявляється, існує не тільки розрив між демократами і республіканцями щодо питання про визнання еволюції: у демократів кількість людей, що визнають еволюцію становить лише 67%, тоді як у республіканців цей показник взагалі перебуває на жалюгідному й загрозливо низькому рівні - 43%. Ще більш жахливими можна вважати отримані відомості про те, що лише 27% білих євангельських протестантів згодні з тим, що «людські та інші живі істоти еволюціонують в часі».

Що ж відбувається, в ім'я Дарвіна? Сумна реальність полягає в тому, що Сполучені Штати, будучи однією з найбільш релігійних держав у світі, знаходяться в числі найбільш неосвічених країн з точки зору науки. Особливо - коли мова заходить про найважливіші, об’єднуючі і безперечно «істині» відкриття в біології - про еволюцію за допомогою природної селекції.

Як еволюційний біолог я особисто стикався з подібною науковою безграмотністю, особливо при читанні лекцій у так званому Біблійному поясі (Bible Belt). В той же час я був вражений тим, наскільки підготовленою в науковому відношенні є аудиторія в азіатських країнах, особливо в тих, які знаходяться під сильним впливом буддизму. Крім того, я все більше переконуюся в тому, що подібна кореляція не є випадковою. Десятиліття моєї роботи як біолога, поряд з порівнюваною кількістю десятиліть в якості людини, яка з симпатією ставиться до буддизму, переконали мене в тому, що з усіх світових релігій - особливо по контрасту з великою Аврамовою трійкою (іудаїзм, християнство, іслам) - буддизм є незвично доброзичливим по відношенню до науки.

До певної міри це можна пояснити тим, що значна частина буддизму - зрозуміло, саме ця його частина мене і приваблює - не є релігією взагалі, її, швидше, можна вважати способом споглядання світу. Дійсно, згідно з переказами, сам Будда підкреслював, що він не є Богом і до нього не слід ставитися як до такого. І насправді в буддизмі не існує ні божеств-творців, ні святого письма і тому подібного.

Ось що говорить Тенцзина Гьямцхо (Tenzin Gyanso), більше відомий як XIV Далай-Лама: «Припустимо, що щось остаточно доведено за допомогою наукового дослідження, припустимо, що деякі гіпотези перевірені або певний факт виникає в результаті наукового дослідження. Припустимо далі, що цей факт несумісний з теорією буддизму. Немає сумнівів у тому, що в такому випадку ми повинні прийняти результати наукового дослідження».

Більше, ніж інші релігії - насправді я б сказав більше, ніж будь-яка інша релігія - буддизм схиляється до діалогу з наукою. Чому? Тому що серед ключових аспектів буддизму ми знаходимо наполегливу вимогу про те, що знання повинно бути отримано, швидше, на основі особистого досвіду, а не в результаті опори на авторитет священних текстів чи навчань загальноприйнятих наставників, оскільки його орієнтація - швидше, емпірична, ніж теоретична, а ще він відкидає будь-яку концепцію абсолютного.

Зручна відповідність між буддизмом і емпіричними науками полегшується кількома канонічними навчаннями, одне з яких має найбільш важливе значення - мова йде про «Калама Сутра». В ній Будда дає поради своїм слухачам щодо того, що робити з вражаючим розмаїттям суперечливих тверджень з боку різних брамінів і мандрівних ченців: «Не опирайтесь на те, що було сказано багато разів, ні на традиції, ні на чутки, ні на писання, ні на припущення, ні на догми, ні на розумові конструкції, ні на одкровення, ні на чиїсь здібності, ні на міркування типу «Монах - наш учитель». Але коли ви самі знаєте, що якісь речі добрі, хороші, підтверджуються вашою свідомістю, а будучи зроблені і вчинені, ведуть до користі і щастя, приступіть до них і перебувайте у них».

Це вчення багатьма (і виправдано) розглядається як підтримка вільного дослідження, як відсутність суворих догм, як думка, абсолютно відкрита для емпіричної верифікації і тому сумісна з наукою. Більше того, «Калама Сутра» досить комфортно вписується в західну наукову традицію. Лондонське королівське товариство (повна назва - «Лондонське королівське товариство для розвитку знань про природу») було першим у світі і протягом довгого часу найбільш важливим науковим товариством, має в якості свого символу віри наступне висловлювання: «Nullius in verba», тобто «Нічиїми словами».

Повертаючись знову до існуючого в буддизмі акценту на підтвердження за допомогою досвіду (validation-by-experience), а не на ієрархічний письмовий авторитет, цікаво буде подивитися на наступну заяву з Палійського Канону (Pali Canon), яку цілком міг би зробити літній вчений і володар Нобелівської премії, що дає настанови більш молодим дослідникам у своїй лабораторії: «Як золото ми перевіряємо за допомогою нагрівання, розрізання і тертя, так ченці і вчені повинні досліджувати мої слова. Тільки таким чином вони можуть бути прийняті, а не лише з поваги до мене».

У результаті розумно і доречно розглядати буддизм на Заході як релігію, вільна від ірраціональності, забобонів і традицій, однак всі ці узагальнення слід сприймати з дрібкою солі, відзначаючи при цьому, що в багатьох місцях в світі буддизм включає в себе прихильність до щоденних ритуалів, віру в амулети і в інші особливі заклинання, а також припущення про те, що людина на ім'я Сіддхартха Гаутама, був божественним істотою. На мій жаль, існують буддистські традиції, які наполягають на збереженні цілого ряду фокусів-покусів і різного роду абракадабри, які, звичайно ж, знаходяться в конфлікті з науковою традицією, гідної згадування. Серед такого роду речей особливо смішним видається поняття «повторного народження», оскільки воно припускає, що після смерті люди знову з'являються в якійсь іншій формі, і при цьому їхні особистості або, принаймні, їхні «кармічні атрибути» залишаються недоторканими.

Разом з тим мені не важко вважати пана Тенцзина Гьямцхо (при народженні він був названий Лхамо Тхондруб) чотирнадцятим Далай-Ламою, якщо це всього лише означає, що він чотирнадцята за рахунком людина, що займає цю позицію в тому ж самому сенсі, в якому Барак Обама є 44-м президентом Сполучених Штатів. Але з цього не випливає, що Барак Обама в якому б то не було сенсі є реінкарнацією Джорджа Вашингтона!

З іншого боку, якщо повторне народження означає в буквальному сенсі повторне використання атомів і молекул, як це відбувається в біохімічній циклічній зміні, і якщо інтерпретувати карму (я вважаю це виправданим) як відображення причинно-наслідкової реальності, не кажучи вже про те, що існує інша фундаментальна реальність - природний відбір, при якому «дії» наших предків насправді породжують нас, а наші дії впливають на наших нащадків, то тоді буддизм і біологія насправді є близькими союзниками. Більше того, фундаментальне buddhist вчення про взаємозв'язок також могло б піти від «вчителя» в області фізіологічної екології.

Коротше кажучи, замість роз'єднаних магістерій (Non-Overlapping Magesteria), як пропонував покійний Стівен Гулд (Stephen Gould), я вражений тим, що буддизм відкриває широкі перспективи для «продуктивно пересічних магістерій» (Productively Overlapping Magesteria), хоча про це можна говорити лише після усунення буддійського релігійного ідолопоклонства... тобто, якщо не сприймати буддизм як релігію. Але навіть у цьому випадку я не буду, затамувавши подих, чекати того моменту, коли Америка Біблійного поясу зі мною погодиться.

Девід Бараш - еволюційний біолог; викладає психологію в Вашингтонському університеті і вже протягом довгого часу сподівається коли-небудь стати буддистом. Нещодавно у видавництві Oxford University Press вийшла його книга «Буддистська біологія: стародавня східна мудрість зустрічається з сучасною західною наукою (Buddhist Biology: ancient Eastern wisdom meets modern Western science).

Оригінал публікації

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...» 
Стартапам помогут в бизнес-инкубатор
 
Бизнес-инкубаторы – организации, которые занимаются поддержкой всевозможных стартап-проектов. То есть, молодым предпринимателям на всех этапах их развития предоставляется финансовая поддержка, и не только. Начинающие предприниматели могут рассчитывать и на помощь в разработке идеи, и в ее коммерциализации.
Детальніше>>
» 
Прозрачная вода посредством биоплато
 
Сегодня большой популярностью пользуются фильтры с водными растениями, так называемые биоплато. Их роль в экосистеме декоративных прудов многофункциональна.
Детальніше>>
» 
Крысиные бега – это школа финансового выживания.
 
Крысиные бега – жизненная и азартная игра, наполненная искрометным юмором, стопроцентным реализмом и даже исключительным сарказмом.
Детальніше>>
» 
Рекламное агентство: как выбрать «правильный» вариант
 
На данный момент на рекламном рынке страны представлено множество агентств, которые оказывают услуги на этом поприще. Выбор оптимального варианта – задача не из легких, ведь от правильного выбора зависит, ни много ни мало, успех кампании или другого рекламного предприятия и, соответственно, репутация и прибыль фирмы.
Детальніше>>
» 
Студія WebMisto: професійне створення, підтримка і просування сайтів
 
Серед інших, відмінну репутацію на ринку має студія WebMisto, у портфолі якої – багато веб-сайтів, розроблених досвідченими спеціалістами.

Зокрема, за словами співробітників студії, найбільшим попитом серед клієнтів користуються сайти-візитки, сайти «Бізнес» та веб-сайти «під ключ».
Детальніше>>
» 
Подтяжка лица – для устранения признаков старения кожи
 
Главная задача такого хирургического вмешательства – устранить жировые отложения и складки, а также обвисание кожи. Как правило, чаще всего пациентами пластических хирургов становятся публичные люди – звезды шоу-бизнеса, политики, общественные деятели, телеведущие.
Детальніше>>
» 
Spidem – надежная и недорогая кофемашина
 
Многие не могут себе представить начало дня без чашки ароматного, бодрящего кофе. Но, дабы обеспечить столь интимный и жизнерадостный процесс (неважно где, дома или в офисе), желательно позаботится об специальном оборудовании – надежных кофеварках.
Детальніше>>
» 
Бензиновые снегоуборщики эффективнее электрических
 
Бензиновые снегоуборщики прекрасно расчистят от снега большие территории. В техническом плане данная снегоуборочная техника оснащается мощными профессиональными двигателями, что предназначены для эксплуатации в самых суровых условиях (при минусовых температурах, естественно).
Детальніше>>
» 
Увлекательный мир подарков и сувениров онлайн
 
в бескрайнем пространстве Интернета можно отыскать кучу разнообразных подарков и сувениров, рекламной продукции и эксклюзивных украшений, предметов интерьера и персональных аксессуаров.
Детальніше>>
Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Європа йде на поправку: навіть у португальців з'являються робочі місця 
  ·  В Крыму все не спокойно! 
  ·  Коттеджный комплекс «Солнечная Долина»: комфортное жилье европейского качества 
  ·  Интернет мультимаркет FotoMag: товары для всех и каждого 
  ·  Часы, ювелирные изделия, сувениры от Gold.ua: качество и изысканность 
  ·  Ассоциация здоровья Азимед обеспечит лучшие условия для лечения и выздоровления 
  ·  Интернет магазин детских товаров Kiddyton предлагает приятный шопинг 
  ·  Товарные весы для разных нужд предлагает интернет-магазин bestves.com.ua 
  ·  Видеокамеры Panasonic на kobalt.com.ua 
  ·  Автошкола научит выживать на дорогах мегаполиса  
  ·  Обед с доставкой – вкусно, удобно и недорого 
Погляд
  ·  Іслам: американська версія 
  ·  Kawasaki: история успеха 
  ·  Аренда VIP квартир – прекрасная альтернатива неоправданно дорогим отелям  
  ·  Межкомнатные двери из ПВХ – разумная альтернатива деревянным  
  ·  Хорошему танцору – джазовки в помощь! 
  ·  Натяжные потолки и для классики, и для хай-тека  
  ·  Створення сайтів та інтернет-магазинів у Луцьку  
  ·  Геморрой – болезнь, которая может вцепится в каждого 
  ·  Виктория Лесничая: Европейская Экономическая Палата нацелена на сотрудничество с Hetton Assets LP 
  ·  Современные детские светильники – для правильной организации освещения комнаты 
Поступ у Львові
  ·  Львів: між Європою і Росією, між демократією і авторитаризмом 
  ·  Адвокатские услуги в суде и на стадии медиации 
  ·  Международный женский день 
  ·  Чтобы сексуальная активность всегда была на высоте 
  ·  ООО «Фридман» - таможенное оформление без проблем 
  ·  Израильская косметика Дешели поможет продлить молодость кожи 
  ·  Мужская мода: статьи, фото, ссылки 
  ·  Компания АРТЕН предлагает качественную кровлю от известных производителей 
  ·  Полиграфические услуги от Hotprint: качественно, быстро, доступно 
Поступ з краю
  ·  На Київ опустилася ніч 
  ·  Без гипсокартона современный ремонт малореален  
  ·  Тепличная пленка давно вытеснила стекло  
  ·  Компания aluplast производит энергоэффективные окна  
  ·  Кинезио тейпы избавят от боли, воспаления и гематом  
  ·  Салон красоты: как укомплектовать штат? 
  ·  Интернет магазин спорттоваров Teamwear: спортивная обувь и одежда для профессионалов и любителей 
  ·  Интернет магазин стройматериалов «Будленд-Украина»: делаем ремонт вместе 
  ·  По приезду в Киев – поселяйтесь в хостеле  
  ·  Учим немецкий по программе «Полиглот»  
Поступ у світі
  ·  Тест на протест 
  ·  Дизайнерские сумки для зеркальных фотоаппаратов 
  ·  Ламинирование применяют не только для личных документов  
  ·  Заправка картриджей Samsung сулит большую экономию 
  ·  Комфортабельные квартиры в удивительном Владивостоке 
  ·  Вкусные обеды с доставкой в Екатеринбурге 
  ·  Эрозия шейки матки: важно помнить о профилактике 
  ·  Как избавиться от бессонницы с помощью простых, но действенных шагов 
  ·  «Инко-Строитель»: кирпич и другие строительные материалы в Днепропетровске по доступным ценам 
  ·  Образование в Великобритании: с DEC education проще и доступнее 
Геополітика у Поступі
  ·  Путін грає свою власну гру 
  ·  Атеросклероз сосудов – заболевание коварное 
  ·  Автошины и диски онлайн 
  ·  Надувные лодки ПВХ для рыбалки и охоты 
  ·  Стяжка под разные полы 
  ·  Юристы помогут и конфликт разрешить, и фирму зарегистрировать  
  ·  Уроки онлайн для детей и взрослых  
  ·  Первое свидание: как выбрать букет цветов 
  ·  Полиэтиленовые трубы – оптимальный вариант для обустройства водопровода 
  ·  Бильярдные столы и аксессуары от «UKRBILLIARD»: выбор на любой вкус 
Економіка у Поступі
  ·  Китай все глибше заганяє себе в доларову пастку 
  ·  Деревянный дом – отличный вариант для временного и постоянного проживания 
  ·  Ремонт электронной техники – работа для профессионалов «Сервис-Украины» 
  ·  Надежная опалубка по приемлемой цене  
  ·  Грузовые шины от разных производителей  
  ·  Картонная упаковка от АНТЭК: широкий ассортимент, высокое качество, доступные цены 
  ·  Кредитные брокеры похлопочут перед банками  
  ·  Потребительский кредит, лучше всего, брать в банке  
  ·  Матрасы от «Donson»: широкий ассортимент и диапазон цен 
  ·  Сушилка приготовит замечательные сухофрукты  
Науковий Поступ
  ·  Продовольча безпека 
  ·  Круглые стальные трубы для различных нужд 
  ·  При астигматизме трудно сфокусироваться  
  ·  Ремонт АКПП следует доверить опытным специалистам 
  ·  Зеленые, роскошные газоны  
  ·  Газове устаткування на авто – суттєва економія на паливі 
  ·  Фотодело мастеру подвластно 
  ·  Интернет магазин стильной электроники предлагает круглосуточный неутомительный шопинг 
  ·  Интернет магазин Teploi.com: современные котлы, сплит системы, солнечные панели, «теплые» полы в ассортименте 
  ·  Вітальні листівки від Астракардс: яскравий вияв уваги і любові 
Росія у Поступі
  ·  Україна вчить російської мови Росію 
  ·  При ремонте грузовиков Ивеко лучше использовать оригинальные детали 
  ·  Окна в рассрочку и без процентов  
  ·  Современный дизайн интерьера: модные и популярные направления 
  ·  Цепочки из элоксала: оптом и на отрез 
  ·  Оригинальные подарки для всех от "Originaloff" 
  ·  Высококачественная сталь от надежного поставщика  
  ·  Беседки для отдыха и романтики  
  ·  Разное остекление балконов: от обычного до французского  
  ·  Красивые поздравления для любимой девушки 
Калейдоскоп Поступу
  ·  Як виробити розумний підхід до їжі? 
  ·  Кроссовки Nike – символ мирового спорта 
  ·  Болгарские вилочные погрузчики вне конкуренции  
  ·  Роликовые коньки – это занимательно и безопасно 
  ·  Муж на час для директора и домохозяйки  
  ·  Съемки в порно – сдельная работа 
  ·  Компания OPT-PARFUM предлагает оригинальную и лицензионную парфюмерию оптом и в розницу 
  ·  Пополняем мужской и женский гардероб с помощью Интернет магазина «Гардероб» 
  ·  LCD и LED телевизоры в ассортименте  
Тема Поступу
  ·  Нова трагедія перешкодила Україні досягти миру 
  ·  Женские туфли: модные решения сезона весна-лето 2014 
  ·  Активатор воды придаст здоровья  
  ·  Светильники в гостиную: Интернет магазин предлагает изделия в ассортименте 
  ·  Консультант плюс – ваш юридический гид 
  ·  Бронировка автомобильного стекла: главные преимущества этой процедуры 
  ·  В пейнтболе без шариков никак  
  ·  Этим летом отдыхаем в Скадовске! 
  ·  Газобетон – оптимальный стройматериал  
  ·  Профессиональный монтаж надежных эскалаторов 
Точка зору у Поступі
  ·  Чому ніде немає іншого Майдану? 
  ·  Компания "BRAUN" предлагает только достойные продукты 
  ·  Ремонт и изготовление мягкой мебели: КИТАСС предлагает качественные услуги для жителей столицы и регионов 
  ·  Поиск работы: все способы хороши 
  ·  Построить собственный дом помогут настоящие мастера  
  ·  «МIКА»: отличительные особенности производимых товаров 
  ·  Global Window Films: главные преимущества тонировочных пленок 
  ·  Продукция «ТАН» или как сделать растительное масло чище 
  ·  Спортивное питание поможет перенести большие нагрузки  
  ·  Биндеры, шредеры, ламинаторы и многое другое  
Цивілізаційни
  ·  Кінець американської винятковості 
  ·  Улучшить память теперь может каждый 
  ·  Пластиковые окна: выбираем нестандартные варианты 
  ·  Автомобильные чехлы продолжат жизнь сиденьям 
  ·  Женская одежда онлайн: от леггинсов до стильных костюмов 
  ·  Зеленый кофе – тонизирует, заживляет раны, способствует похудению 
  ·  Плазмолифтинг: красивая кожа в любом возрасте 
  ·  Суши – вкусное блюдо и отличная идея для бизнеса 
  ·  Буковель – всесезонный курорт в Карпатах  
  ·  Нотариальные переводы и профессиональное обучение  
Культура у Поступі
  ·  Буддизм - найбільш дружня до науки релігія? 
  ·  Стартапам помогут в бизнес-инкубатор 
  ·  Прозрачная вода посредством биоплато  
  ·  Крысиные бега – это школа финансового выживания.  
  ·  Рекламное агентство: как выбрать «правильный» вариант 
  ·  Студія WebMisto: професійне створення, підтримка і просування сайтів 
  ·  Подтяжка лица – для устранения признаков старения кожи 
  ·  Spidem – надежная и недорогая кофемашина 
  ·  Бензиновые снегоуборщики эффективнее электрических  
  ·  Увлекательный мир подарков и сувениров онлайн 
Проблема у Поступі
  ·  Сценарії катастрофи в Арктиці: вчені б'ють на сполох 
  ·  ПВХ-окна aluplast: отличные характеристики, доступная стоимость 
  ·  Профессия парикмахера требует постоянной практики и постижения новых методик 
  ·  Ортопедические кровати - для профилактики заболеваний позвоночника 
  ·  Ландшафтный дизайн от компании Газон 
  ·  Качественные террасные масла можно купить во Floormarket 
  ·  Ролики для детворы, тинейджеров и взрослых 
  ·  Образование за рубежом – реальная мечта украинцев  
  ·  Всемирно известные бренды в магазине Dresshall  
  ·  Ремонт и обслуживание пластиковых окон