Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Святковий Поступ.    Традиції у Поступі.    Історія у Поступі.    Поступ до витоків.    Психологічний Поступ.    Розслідування у Поступі.    Геополітичний Поступ.    Економіка.    Поступ культури.    Поступ інвестицій.   
  Top headlines
 
31 грудня 2012 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  
  19:51 27-01-2008 -   On the railway station of Berlin the exhibition of memory of victims of Golokostu was opened  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

поступ у світі  » 

___________________________________________________________________________

Як справитися з глобальним потеплінням
Джеймс Темпл, San Francisco Сhronicle, США
 
Минулого року одного осіннього дня інженер Арман Нойкерманс (Armand Neukermans) – високий чоловік з густим коротко стриженим сивим волоссям – включив галасливий насос, що стоїть в дальньому кутку лабораторії в місті Саннівейл (Sunnyvale) (центр Кремнієвої долини, в якому розташовані головні офіси і штаб-квартири великих науково-комерційних компаній – прим. ред.). Через декілька митей з маленького розпилювача з'явилася дрібні краплі туману – серпанок з солоної води, утворений під впливом високого тиску і температури.

На туман це було не дуже схоже. Але ця на перший погляд проста пара здатна дарувати великі надії і вселяти сильний страх. Якби дослідницька група Нойкерманса змогла як слід відрегулювати механізм, який розпилював би в небо частинки солі оптимального розміру і в потрібній кількості, учені змогли б створювати в небі над береговою лінією хмари, що володіють більшою відбивною здатністю.

І це дозволить сподіватися на те, що за допомогою таких хмар людство зможе посилати назад в космос теплову і світлову енергію, використовуючи хмари як екрани, що перешкоджають зміні клімату.

Побоювання, в усякому разі, те, яке висловлюють частіше за інших, пов'язане з тим, що таке втручання в характеристики атмосфери може спровокувати небезпечні побічні дії.

«Десять років тому люди назвали б цю затію марною, - говорить Нойкерманс. – Але якщо глобальне потепління насправді набере катастрофічних масштабіви, такі заходи дозволили б нам виграти час».

У тому, що на планеті відбувається потепління, зараз вже ніхто не сумнівається. Відбувається танення льодовиків, піднімається рівень води в океанах, частішають такі екстремальні кліматичні явища, як засухи, повені і смерчі.

І навіть якщо владі вдасться істотно скоротити можливі викиди в атмосферу продуктів згорання вуглеводневого палива – вуглекислого газу та інших газів, що викликають парниковий ефект, які, на думку учених-кліматологів, є причиною потепління клімату, то ті сотні тисяч мегатонн, які людство вже викинуло в атмосферу, очевидно, вже зробили свою справу. Їх наслідки вже змінюють і ще змінять життя на землі.

Нойкерманс і його колеги входять до складу неофіційної групи учених, техніків, конструкторів та інженерів, що працюють у районі Затоки Сан-Франциско, які приступили до великомасштабної роботи з підготовки до глобального потепління. Вони апробовують нестандартні методи вирішення проблеми наслідків потепління, які могли б або допомогти пристосуватися до цих наслідків, або запобігти можливості того, що вони вийдуть з-під контролю.

Поки що не ясно, чи виявляться ці методи ефективними, чи ж просто слід шукати фінансування і згорнути розробки. Всі ці методи, поза сумнівом, будуть витратними і зажадають неоднозначних рішень.

Проте на карту поставлено багато що. Потепління і підвищення рівня води в океанах загрожують житлам, середовищу проживання людини, підприємствам та інфраструктурі.

Компенсація ризику і користь

Теорія «відбілювання хмар» з'явилася 22 років тому, коли британський фізик Джон Летем (John Latham) вперше представив її в журналі «Nature» у статті, на яку майже ніхто не звернув уваги.

Але у міру зростання загрози глобального потепління ця теорія, так само, як і інші «геоінженерні» концепції, перейшла з розряду наукових фантазій і дивацтв до переліку центральних тем наукових дискусій. Геоінженерія - це цілий комплекс заходів і дій, за допомогою яких можна буде видаляти парникові гази з атмосфери або відбивати назад в атмосферу теплову енергію. До них, крім інших, належать такі заходи, як фарбування дахів у білий колір (створення так званих «прохолодних дахів» для віддзеркалення сонячного випромінювання – прим. ред.), а також використання такого неоднозначного методу, як розпирскування аерозолів двоокису сірки у стратосфері (для зменшення проникаючої здатності сонячного світла через атмосферу – прим. ред.)

Головна ідея, яка лежить в основі відбілювання хмар, полягає в тому, щоб оснастити судна механізмами на зразок тих, над створенням яких працює група Нойкерманса, і спрямувати їх на хмари, які порівняно низько нависають над західним узбережжям континентів. Ймовірно, для цього буде потрібно сотні, якщо не тисячі суден.

Дехто хотіли б втручатися і підправляти таку складну, чутливу і пов'язану з іншими чинниками систему, як клімат. Проте багато учених стурбовані тим, що країни просто не зможуть в достатній мірі скоротити викиди продуктів горіння в атмосферу, що дозволило б запобігти глобальному потеплінню, пов'язаному з гуманітарними та екологічними катастрофами.

«Якщо ми будемо змушені втрутитися, то дослідження необхідно проводити вже зараз, оскільки ці задуми надзвичайно складні і украй ризиковані», - говорить Джейн Лонг (Jane Long), у минулому - помічник керівника Ліверморської національної лабораторії ім. Лоуренса (Lawrence Livermore National Laboratory). – Сподіваюся, нам ніколи не доведеться втручатися, але я вважаю, що безвідповідально не зрозуміти якомога більше на випадок, якщо це може знадобитися».

Проте, за твердженням критиків, учені говорять про втручання в систему, яку не до кінця розуміють. Опоненти говорять, що зміна хмар може вплинути на характер розподілу опадів, і наслідки цього можуть бути катастрофічними.

«Який би не був масштаб цих дій на хмари, всі вони приведуть до інших кліматичних змін, але саму проблему при цьому не вирішать», - вважає Керт Дейвіс (Kert Davies), керівник науково-дослідного відділу природоохоронної організації «Грінпіс». Він переконаний, що натомість необхідно спрямовувати наукові зусилля і матеріальні кошти на створення екологічно чистих технологій, а також на підтримку організацій, які надають екологічні послуги.

«Геоінженерія – це як приймати аспірин від болю, не знаючи, чим він спричинений».

Проект на громадських засадах

72-річний Нойкерманс приїхав з Бельгії і є автором цілої низки винаходів. Він згоден з тим, що найкращим засобом запобігання глобальному потеплінню може стати скорочення викидів в атмосферу парникових газів.

Відбілювання хмар «ніяк не може служити заміною інших заходів, яких слід вжити», - вважає він. – Необхідно скоротити до мінімуму викиди вуглекислого газу, і потрібно зробити це якнайскоріше».

Проте цього просто не відбувається, навіть при тому, що учені прогнозують підвищення температури в цьому сторіччі більш ніж на 2 градуси Цельсія. Адже це та межа, перевищення якої більшість учених-кліматологів оцінюють як перехід в зону явної небезпеки. Саме з цієї причини Нойкерманс і його колеги вважають, що вони зобов'язані поквапитися зі своїми розробками.

Нойкерманс приїхав у США в 1964 році. За сорок років роботи в компаніях «General Electric», «Hewlett-Packard», «Xerox» та інших, він запатентував понад 75 винаходів. У 1997 році він заснував компанію «Xros» з виробництва оптичних перемикачів, які у той час дозволили здійснити заповітну мету телекомунікації: у них використовувалися мікроскопічні дзеркала, за допомогою яких дані переміщалися через перемикачі у волоконно-оптичній мережі без перетворення світлових імпульсів в електричні сигнали. У 2000 році фірму придбала компанія «Nortel Networks» у обмін на акції на суму 3,25 мільярдів доларів.

Після виходу на пенсію Нойкерманс присвячує весь свій час і витрачає свої кошти на деякі соціальні та екологічні проекти, у тому числі і на такі, як розробка технології виявлення протипіхотних мін або розробка недорогих протезів для малозабезпечених людей.

Він зайнявся проблемою відбілювання хмар у 2010 році, і для її вирішення набрав групу, що складається, в основному, з колишніх колег. Це відбулося після того, як Фонд досліджень та інновацій у сфері кліматології «Fund for Innovative Climate and Energy Research», що фінансується Білом Гейтсом, виділив гроші на проведення первинного аналізу доцільності і перспективності проекту.

«До моєї радості, він визнав проект більш-менш доцільним», - розповідає Кен Калдейра (Ken Caldeira), відомий кліматолог з інституту Карнегі при Стенфордському університеті і співкерівник фонду.

І поки група працює над створенням діючого дослідного зразка, Нойкерманс оплачує всі витрати з власної кишені, а група працює на громадських засадах.

Команда з п'яти осіб складається з визнаних представників старої гвардії з числа колишніх працівників Кремнієвої долини. Більшості з них по 60-70 років. Вони жартома називають себе «білими краями хмари» (вираз узятий з англійського аналога прислів'я «Нема зле, щоб на добре не вийшло», який буквально звучить «У кожної хмари є срібний (білий) край» - прим. ред.)

Але при цьому їх можна назвати корифеями, за плечима у яких колективний стаж роботи у 250 років і напрацювання у вигляді 130 патентів. У складі групи працюють Лі Гелбрейт (Lee Galbraith), винахідник принципово нового приладу для перевірки напівпровідників, і Джек Фостер (Jack Foster), один з перших фахівців з лазерної техніки, який брав участь у винаході контрольних сканерів.

Попереду – випробування

Цілком очевидно, що відбілювання хмар можливе. Супутники виявили на хмарах над морською акваторією «сліди роботи судів» або білі лінії, які утворилися випадково, коли судна разом з вихлопом випускали в атмосферу частинки морської води. Невідомо, чи зможуть люди зробити те ж саме цілеспрямовано і у великих масштабах, достатніх, щоб отримати помітний результат, але при цьому не вплинути на погодні умови де-небудь в іншому місці.

Вчені метеослужби при Центрі Хедлі (Met Office Hadley Centre) у Великобританії проводять моделювання відбілювання хмар на великих площах і спостерігають різке скорочення кількості дощів у Південній Америці, що катастрофічно позначається на стані вологих лісів у районі річки Амазонки.

Калдейра проводив свою власну серію моделювання хмар над акваторією океану і виявив, що кількість опадів над морською акваторією зменшуватиметься, а над сушею збільшуватися. До цього фізик Летем, що працює зараз в Національному центрі атмосферних досліджень (National Center for Atmospheric Research) у місті Боулдер (Boulder), штат Колорадо, перевірив на практиці моделі, створені в метеослужбі, і виявив, що можливий вплив на стан басейну Амазонки можна звести до мінімуму, якщо змінити місце проведення і масштаби відбілювання хмар.

У цих суперечливих результатах не враховується деяка невизначеність відносно всіх наслідків, частково із-за складності моделювання поведінки хмар. Тому у міру того, як учені наближаються до розробки механізмів відбілювання хмар, виникає дуже важливе питання: якими стандартами слід керуватися, перш ніж хто-небудь випробує цей метод в реальних умовах?

У вересні минулого року Летем разом з іншими ученими виступили із зверненням, в якому вони закликали колег обмежити експлуатаційні випробування доти, поки технологія розпилювання не буде розроблена остаточно.

Вони особливо підкреслили той факт, що аби уникнути якої-небудь несприятливої дії на екосистему випробування повинні бути ретельно продумані і організовані, крім того, проводити ці випробування слід «відкрито і об'єктивно». Необхідно забезпечити проведення консультацій між науковою організацією і потенційно зацікавленою стороною або учасником проекту.

Питання і побоювання

Чи можна запобігти яким-небудь небажаним атмосферним наслідкам, пов'язаним з проведенням таких випробувань? Чи існує можливість досягнення одностайної думки з цих питань між всіма задіяними сторонами?

Віл Бернс (Will Burns) не упевнений.

Керівник програми з енергетичної політики і вивчення клімату, розробленої в Університеті Джона Хопкінса (Johns Hopkins University) визнає, що в питанні відбілювання хмар є «безнадійним скептиком». Навіть якщо цей метод виявиться ефективним, він не упевнений, що ученим вдасться без складнощів виявити і узяти під контроль які-небудь непередбачені наслідки.

Крім того, існує болісне питання соціальної справедливості. Відбілювання хмар може викликати зниження температури на планеті в середньому, а що коли воно приведе до загибелі лісів в Південній Америці або вплине на характер випадання мусонних дощів в Азії? І якщо клімат планети стане кращим в середньому – особливо в розвинених країнах з помірним кліматом – чи можна допустити, щоб при цьому постраждали окремі країни?

І якщо залишити ці проблеми без уваги, Бернс стурбований тим, що політики, керівництво енергетичних компаній і споживачі не зможуть ставитися до пропонованих технологій відповідно до очікувань учених, які вважають відбілювання хмар крайнім порятунком. Він побоюється, що ці технології, швидше використовуватимуться як виправдання для того, щоб і далі забруднювати атмосферу шкідливими викидами.

І навіть якщо геоінженерні технології спочатку виявляться ефективними, учені, можливо, зіткнуться з катастрофічними наслідками, які виявляться через якийсь час і, через декілька років або десятиліть змусять їх згорнути свої дослідження і припинити свою діяльність.

«Якщо згорнути ці роботи (з відбілювання хмар), відбудеться своєрідний вуглецевий удар, і температура підвищиться в 10-30 разів в порівнянні з колишнім рівнем, тобто до припинення дій із зміни клімату», - вважає Бернс. – І тоді відбудеться катастрофа».

Калдейра, навпаки, стверджує, що якщо відбілювання хмар проводити в обмежених масштабах, то віддалені наслідки, швидше за все, будуть мінімальними. При цьому він підкреслює, що будь-які небажані наслідки почнуть виявлятися вже упродовж декількох тижнів після припинення відбілювання. Проте і він вважає, що, очевидно, проводити випробування в реальних умовах ще зарано. Дуже поспішні дії можуть лише посилити скептичне ставлення до проекту, що негативно позначиться на перспективах у цій сфері.

«На мій погляд, було б розсудливим почекати з експлуатаційними випробуваннями в реальних умовах, і, головним чином, тому, що я побоююся негативних наслідків».

Як підкреслює Лонг і інші учені, принаймні, експлуатаційні випробування в реальних умовах повинні проводитися такими організаціями, як Національний науковий фонд (National Science Foundation) під жорстким контролем і за участю представників державних служб.

Мислити на перспективу

На думку Калдейри, поки геоїнженерниє технології не будуть визнані і прийняті на державному рівні, мир, можливо, насилу переноситиме жару в буквальному розумінні цього слова. Не виключено, що можна буде спостерігати такі явища, як масовий голод або міграція мільйонів кліматичних біженців.

Правда, на той час стане складніше проводити неупереджені дослідження на основі спостережень і обміну думками. Тому багато хто схильний прискорити дослідження, оскільки бояться, щоб не було надто пізно.

«Нам просто хотілося б перевірити на практиці ті ідеї, над якими ми працюємо, - говорить Летем. – А потім, якщо все складеться, як треба, і вони виявляться ефективними, ми приберемо ці ідеї на полку».

Не дивлячись на повідомлення, що з'явилися, про те, що Нойкерманс з колегами мають намір провести випробування свого методу в реальних умовах, учені наполегливо спростовують ці чутки. Якщо їм вдасться створити справжні дослідні зразки, вони збираються передати їх ученим, що працює в наукових або державних установах. Їх цілком влаштує, якщо впровадженням і обговоренням (їх винаходи) займуться інші, а самі вони робитимуть те, що покладене робити інженерам – вирішувати ті, що стоять перед ними заплутані технічні головоломки.

Але є і ще дещо, що рухає Нойкермансом, у якого четверо дітей і вісім внуків. Присвятивши все своє життя винаходам і розмінявши восьмий десяток, він хотів би застосувати свій талант і зробити ще один винахід – таке, яке стало б по-справжньому важливим.

«Всі ми повинні думати про майбутнє покоління, - вважає він. - Сподіваюся, нам не доведеться застосовувати нашу технологію, але вже якщо така необхідність виникне, ми зробимо все – і значення нашої роботи будуть настільки велике, що і представити неможливо».

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...» 
Шануй батька і матір своїх: не хочеш - змусять
Відвідайте своїх батьків. Це наказ
New York Daily News, США
 
Літня китаянкаТак вирішили в Китаї, де у п'ятницю національним законодавчим органом була прийнята поправка в закон про літніх людей, яка зобов'язує дорослих дітей «часто» відвідувати своїх літніх батьків, інакше вони можуть піти під суд.

У поправці не вказано, наскільки часто повинні відбуватися такі відвідини.

За повідомленнями в місцевих державних ЗМІ, нова стаття дає право літнім батькам, що вважають себе покинутими своїми дітьми, подавати на них до суду.
Детальніше>>
» 
Мобильная аська для Android – новое веяние современных технологий общения
 
Сначала, с помощью ICQ (оно же «аська»), интенсивно общались в Интернете. Но потом аська успешно перекочевала и на мобилы.
Детальніше>>
Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Міцно тримайте підкову і стукайте по дереву – і досягнете успіху в 2013 році 
Погляд
  ·  Малюк, не забудь свій пістолет 
Поступ у Львові
  ·  Львовский губернатор не планирует идти с должности 
  ·  Прокуратура Львівщини наприкінці року розповіла, кого, за що і наскільки 
Поступ з краю
  ·  Чому під Новий рік ми п'ємо шампанське? 
  ·  Мы поедем, мы помчимся, но обязательно в шлеме 
Поступ у світі
  ·  Шануй батька і матір своїх: не хочеш - змусять 
  ·  Як справитися з глобальним потеплінням 
  ·  Мобильная аська для Android – новое веяние современных технологий общения 
Святковий Поступ
  ·  Різдвяний стіл – не з'їм, то викину 
  ·  Свадебное торжество: с чего начать приготовления? 
  ·  Праздничные идеи ко дню святого Валентина 
Традиції у Поступі
  ·  У новорічну ніч 
Історія у Поступі
  ·  Штучні ялинки Герінга для Сталінграда 
Поступ до витоків
  ·  «Втрачене коліно ізраїлеве»: довгий шлях додому 
Психологічний Поступ
  ·  Мірило моєї мужності 
Розслідування у Поступі
  ·  Вітні Х'юстон: випадкова смерть чи вбивство? 
Геополітичний Поступ
  ·  У пошуках втраченого минулого, або Що об'єднує народи колишнього СРСР? 
Економіка
  ·  Сенат США прийняв закон про «фіскальний обрив» 
Поступ культури
  ·  такий різний «Лускунчик» 
Поступ інвестицій
  ·  Що робити з грошима, золотом і коштовностями?