Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Економіка.    Аналітика.    Росія.    США.    Точка зору.    Тема.    Крим.    Новини.    Пост-Factum.   
  Top headlines
 
5 січня 2009 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  
  19:51 27-01-2008 -   On the railway station of Berlin the exhibition of memory of victims of Golokostu was opened  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Аналітика  » 

___________________________________________________________________________

Перекритий газовий кран, тандем, війна, боротьба з кризою
Огляд 2008-го - прогнози на 2009-й
Норберт Патакі, Kitekinto, Угорщина
 
Вранці 1 січня о десятій годині за місцевим часом припинилися газові постачання на Україну. По трубах прокачуються тільки ті обсяги газу, якими забезпечуються європейські постачання. За заявами української влади, запасів у них вистачає на декілька тижнів, поки не проясниться ситуація на переговорах. Перекриття крана - прекрасна можливість для того, щоб простежити за розвитком ситуації в Росії в минулому році: Kitekinto підводить підсумки Москви за 2008-й.

2008-й рік не приніс багато хорошого для Росії. Спочатку багатьма критикувалася минула в першій половині року зміна на президентському посту, а потім російсько-грузинська війна, що спалахнула 5-го серпня і через п'ять днів завершилася, викликала всесвітній резонанс. А в другій половині року в центрі уваги опинилася боротьба з кризою. Росія увійшла до 2008-го упевненою і повною надій. 7-го травня молодий Дмитро Медведєв, що в той же час здавався послідовним політиком, змінив на посту президента Владимира Путіна. Чистоту виборів багато хто поставив під сумнів і назвав театром: ставленик Путіна отримав значну перемогу з 70% голосів ще в першому турі. Але фактична влада залишилася в руках Путіна, що пересів у прем'єрське крісло у зв'язку з тим, що конституція забороняла балотуватися на третій президентський термін.

Після інавгурації Медведєв взявся за перетворення намічених Путіним масштабних реформ, що представляли планомірно здійснюваний, заснований на інноваціях розвиток економіки аж до 2020-го. Далі він оголосив війну корупції, а також запланував значні інвестиції в охорону здоров'я і освіту. Ці плани частково залишилися на папері. У той же час Медведєв підкреслював важливість ліберальних ідей і правової держави, намагаючись позиціонувати себе як прогресивно мислячого і відкритого політика, готового вести діалог із західними державами.

Російсько-грузинська війна

7-го серпня Грузія напала на Південну Осеті, що належить їй з погляду міжнародного права, але де-факто 15 років існує від'єднано. Грузинські війська 8-го серпня захопили столицю сепаратистської республіки Цхинвалі, але втрутилася російська армія і блискавично витіснила грузинські військові сили. Приводом для втручання Москва використовувала твердження, що був здійснений напад на миротворців, що знаходяться на території Південної Осетії, де в більшості проживають російські громадяни. До військових операцій приєдналася також прагнуча відокремитися Абхазія. Подія підняла бурю емоцій у світовому масштабі, і до всього іншого під тиском багатьох західних країн через п'ять днів Медведєв проголосив про припинення вогню. Але договір про врегулювання був укладений тільки після тривалих дипломатичних суперечок, оскільки російські частини, окрім Південної Осетії, окупували ще і грузинські території. Нарешті на основі укладеного за участю головуючого в ЄС Ніколя Саркозі договору російські військові покинули грузинські території, і їх місце зайняли спостерігачі ЄС.

Боротьба з кризою і внутрішньополітичний виворіт

До середини вересня стала очевидною неминучість світової кризи, що потрясла основи сильно залежної від сировинних матеріалів російської економіки. Згідно зі старим висловом, "що може одного разу зламатися, то зламається", відбулося грандіозне падіння ціни нафти на 60% з липня по грудень, а раптове зменшення ціни порушило російський торговий баланс, що надмірно орієнтований на експорт енергоносіїв і став таким чином дефіцитним. Рубель впав на 20-25% по відношенню до долара і ще більше по відношенню до євро. Внаслідок цього запаси Центрального Банку Росії - до цього значні, в декілька сотень мільярдів доларів - значно скоротилися. Разом з цим в період з жовтня по грудень кілька разів потрібно було переривати торги на російській біржі, а зарубіжні інвестори вивели значні капітали з країни. На думку аналітиків, російська економіка опинилася на межі банкрутства, але в той же час ситуація не така важка, як у 1998-му.

Безробіття в Росії також становить велику проблему, вона досягла під впливом кризи показника 6,1%. До того ж працедавці затримують виплати, скорочують робочий час, додатково зменшують зарплату. Внаслідок цього значна частина російських робітників і службовців опинилася в такому матеріальному безвихідному становищі, якого не відчувала з 1990-х років.

Але криза має не тільки економічні наслідки. У Росії відбулися такі внутрішньополітичні зміни, які, в очах зовнішніх спостерігачів, указують на напрям до домінування централізованого правління. Ці заходи оголошуються Кремлем відповіддю на економічну кризу. Сюди можна зарахувати недавно прийняту зміну конституції, що продовжує мандат президента з чотирьох до шести, а депутатів з чотирьох до п'яти років. Разом з цим чекає затвердження проект закону, що розширює поняття державної зради, і можна буде карати навіть того, хто в якій-небудь формі критикує уряд.

З кризи намагаються вийти таким чином, що оголошують програму підтримки, на яку можуть претендувати найбільші підприємства. Компанія, що звертається за підтримкою до держави, повинна мати річний оборот як мінімум 530 мільйонів доларів, повинно бути зайнято як мінімум 4000 осіб, а також фірми, що забезпечують зайнятість як мінімум 30% населення одного міста. Заходи підтримки важливі тому, що великі підприємства дають 85% російського ВВП.

Ставлення до Заходу

Відносини Росії із західними державами і до грузинського втручання не були урівноваженими. Хоч Росія і вийшла переможцем в конфлікті, який їй вдалося виграти всього за п'ять днів, її позиції в світовій політиці, суперечливі і раніше, ще більше слабшали, а європейські країни - в першу чергу члени ЄС - дивляться на неї як на країну, що вибудовує антидемократичний режим. Повна ізоляція неможлива, оскільки європейські країни дуже залежать від Росії в плані енергобезпеки.

Суперечливий зв'язок Москви і США, що найбільше нагадує відносини "ні ворог, ні друг", бо під час зміни влади в одній з країн відбуваються спроби зближення, яке звичайно виявляється недовговічним, залишаючись ситуативною спробою кожної із сторін. Додатково відносини охолоджені російсько-грузинською війною, і оскільки Грузія була потенційним членом НАТО, то, ймовірно, США і під час президентства Обами будуть критичні до Кремля. Рішучих контурів набула і відповідь Медведєва на розміщення елементів протиракетного щита в Чехії і Польщі: у разі його розміщення Москва сприйме його як загрозу і розмістить в Калінінграді ракети Іскандер. Між тим США припинили форсування вступу України і Грузії в НАТО, і витрати на протиракетний щит не одержали необхідної підтримки конгресу.

Не дивлячись на суперечності, експерти в найближчому майбутньому розраховують на домовленості, оскільки сторони мають і спільні інтереси, в першу чергу в частині обмеження озброєнь, але не виключений і компроміс у сфері постачань газу.

Погляд в майбутнє

Ймовірно, 2009-й рік збиратиме подальші жертви, і велике питання, наскільки Москва зможе результативно вирішувати проблеми. Ситуацію посилює те, що Кремль не сприйняв серйозно економічну кризу, ЗМІ, що в більшості знаходяться в державних руках, розповідають громадянам про те, що немає ніякої кризи, вона зачіпає тільки західні країни і в першу чергу США. Вистачить роботи і у сфері внутрішньополітичній, оскільки почали організовуватися опозиційні рухи проти централізованих розпоряджень.

Питанням року буде також, чи зможе Росія відновити пошарпаний зовнішньополітичний авторитет, адже економічна криза значно ослабила її позиції в Азії і на Близькому Сході, і ймовірно, потрібно буде рахуватися у регіоні і з Китаєм. А російсько-грузинська війна збільшила ізольованість Росії по відношенню до західних держав.


Дата публікації - 05 січня 2009

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...» 
Нафтові чародії
Коли знижуються ціни, зменшуються і амбіції Володимира, Уго і Махмуда
The Wall Street Journal, США, Редакційна стаття
 
Приділіть хвилинку уваги трійці шахраїв, що перетворилися на жертв економіки - Уго, Володимиру і Махмуду. Їх мрії про світове панування і сильну владу руйнуються на тлі падіння цін на нафту. Ех, побачити б промінь надії в мороці глобальної рецесії...

Економічний спад зриває завісу таємничості з цих сп'янілих від нафти уявних магів і чародіїв з Венесуели, Росії та Ірану. Коли нафта коштувала 140 з гаком доларів за барель, пани Чавес, Путін і Ахмадінежад легко могли залякувати сусідів і власний народ.
Детальніше>>
Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Міжусобиці в Україні дають Росії перевагу у війні газетних заголовків 
  ·  Газ до краю 
Погляд
  ·  Газ, труби і свобода  
Поступ у Львові
  ·  Львівського суддю-хабарника оголосили у міжнародний розшук 
Поступ з краю
  ·  Росія користується зимовими холодами 
Поступ у світі
  ·  Варіант "трьох держав" 
Політика
  ·  Притуплені ікла російського ведмедя  
Економіка
  ·  Розбрат і страждання 
  ·  Україна має бюджет, але він нереальний  
  ·  Credit Repair Reviews for You 
Аналітика
  ·  Нафтові чародії  
  ·  Перекритий газовий кран, тандем, війна, боротьба з кризою  
Росія
  ·  На розі Комуністичної і Леніна 
  ·  В Росії назріває буря 
США
  ·  Обамарама 
Точка зору
  ·  Криза найсильніше торкнеться Росії і України 
Тема
  ·  Пам'ятати про Голодомор  
Крим
  ·  Севастополь - російський оплот в Україні 
Новини
  ·  Преса Британії про помилки Ізраїлю в Газі  
  ·  Шість держав постраждали від скорочення постачань газу до України  
  ·  Тиск в газопроводі  
  ·  Мовчання Обами 
Пост-Factum
  ·  Ахіллесова п'ята Московії