Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Економіка.    Аналітика.    Росія.    США.    Точка зору.    Тема.    Крим.    Новини.    Пост-Factum.   
  Top headlines
 
5 січня 2009 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  
  19:51 27-01-2008 -   On the railway station of Berlin the exhibition of memory of victims of Golokostu was opened  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Економіка  » 

___________________________________________________________________________

Розбрат і страждання
Стефан Уегстіл, Роман Олеарчик, The Financial Times, Великобританія
 
Розпад партнерства прозахідних сил в особі Ющенка і Тимошенко підриває надії на встановлення ближчих зв'язків із Заходом

Для прозахідного президента України Віктора Ющенка важкі часи настали відразу ж після тріумфу "помаранчевої революції" у 2004 році - і в недалекому майбутньому вони стануть ще важчі.

На внутрішні політичні конфлікти і щоденні складнощі у взаємодії з сусідньою Росією, невідступно переслідуючи Ющенка, сьогодні накладається і глобальна криза, що вганяє одну з найбільш швидкорослих економік Європи в період економічного спаду.

Ймовірно, Ющенко, з його досвідом управління центральним банком - керівник, здатний як ніхто розумно розпорядитися допомогою Міжнародного валютного фонду. Проте у президента, ослабленого постійними політичними боями з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко і впливовим проросійським лідером опозиції Віктором Януковичем, просто недостатньо владі, щоб узяти в свої руки беззастережне лідерство.

На Україні на карту поставлено дуже багато. Країна з населенням в 46 мільйонів чоловік розташована в зоні невизначеності - між Європейським Союзом і Росією, що знову набирає вплив. Україна контролює територію, по якій проходить велика частина газу, що імпортується у ЄС з Росії і країн Центральної Азії.

Розпад партнерства прозахідних сил в особі Ющенка і Тимошенко підриває надії на встановлення ближчих зв'язків із Заходом - зокрема, з ЄС і НАТО - і створює нові можливості для відновлення впливу Москви, що посміливішала після свого вторгнення до Грузії, на Київ. З погляду Заходу, це проблема, наслідки якої можуть розповсюдитися далеко за межі самої України.

- Складна ситуація усередині країни впливає на крихку зовнішньополітичну ситуацію, і навпаки, - вважає заступник прем'єр-міністра Григорій Немиря.

Глобальна економічна криза з особливою жорстокістю ударила по Україні, поклавши край восьмирічному періоду безпрецедентного зростання. Через замороження ринку кредитування і обвалу чорної металургії, найкрупнішої виробничої галузі в країні, на Україні наступає найрізкіший спад з 1991 року, коли розвалився Радянський Союз.

У Києві за допомогою кредиту МВФ в 16,4 мільярда доларів був спішно складений надзвичайний план порятунку економіки, проте він не запобіжить різкому падінню життєвого рівня і стрибку безробіття: МВФ прогнозує, що у 2009 році об'єм економіки скоротиться на 3 відсотки - за цей рік позитивне зростання складе трохи більше 4 відсотків. Курс української валюти гривни за цей рік знизився щодо американського долара на 50 відсотків, і, ймовірно, це ще не кінець падіння.

- Середньостатистичний українець не усвідомлює, що його чекає, - вважає Хорхе Зукоські (Jorge Zukoski), представник Американської торгової палати в Києві.

В результаті скорочення кредитного ринку виявилось, що Україна знаходиться серед найбільш уразливих країн Європи, оскільки зростання останніх років в дуже великому ступені фінансувалося за рахунок зовнішніх запозичень. Один уряд за іншим, не дивлячись на свою політичну слабкість, позичали порівняно мало - але приватний сектор розійшовся не на жарт: за рахунок споживчого, і, особливо, корпоративного боргу загальний об'єм внутрішньої заборгованості на Україні ріс з темпом до 60 відсотків щорічно.

Іноземні банки купували собі дочірні банки на Україні, впускаючи в країну іноземні позикові гроші. В результаті співідношення зовнішнього боргу до валового внутрішнього продукту виросло з 45 відсотків в 2005 році до практично 60 відсотків в кінці 2007 року - а за підсумками 2008 року МВФ прогнозує вже 78 відсотків.

Коли зазнало краху кредитування, як банкам, так і небанківським установам раптом стало дуже складно, якщо взагалі можливо, рефінансувати поточні борги - а тут ще і почала падати ціна на акції і нерухомість, що виступали як застави. Особливо яскраво це виявилося, коли 34-річному мільярдерові Костянтину Жеваго довелося, щоб відновити вартість застави на вимогу кредиторів, продати 21 відсоток акцій одного з лідерів української металургії "Феррекспо" і понизити свій пакет до 51 відсотка.

У всьому світі почали падати ціни на основні сировинні товари, що сильно ударило по металургах. За літо обсяги експорту української сталеливарної продукції впали удвічі, а загальна виручка українських металургів знизилася на 75 відсотків. Тисячі робочих були відправлені до короткострокових відпусток - як чергові, так і неоплачувані.

Особливо страшна примара майбутніх скорочень на сході країни, в металургійному центрі Донецьку.

- У Європі людей скорочують тисячами, - сказав в недавньому інтерв'ю нашій газеті Рінат Ахметов, один з багатющих сталевих баронів України. - Складно сказати, що буде далі.

Цього року дефіцит торгового балансу може, за деякими оцінками, досягти 10 відсотків. Враховуючи, що одночасно з цим зникло зовнішнє фінансування і швидко падає курс національної валюти, Київ звернувся до МВФ за допомогою в рефінансуванні поточних зобов'язань в об'ємах близько 50 мільярдів доларів в рік. у листопаді було підписано угоду, що передбачає відновлення балансу в економіці, стабілізацію банківської системи і скорочення дефіциту торгового балансу. Київ узяв на себе зобов'язання провести реформи, серед яких посилювання бюджетного контролю, вдосконалення регулювання банківської діяльності і введення плаваючого курсу гривни.

Реструктуризація банків вже почалася: два банки, що видавали проблемні кредити, куплено українськими бізнесменами. Мільярдер і газотрейдер Дмитро Фірташ тепер контролює "Надра-банк", а брати Андрій і Сергій Клюєви (обидва - депутати парламенту) купують "Промінвестбанк". За прогнозами влади, закриється або змінить власників приблизно третина всіх банків країни. Серед інших галузей, де в майбутньому інвестори зможуть виловити з дна ринку непогану рибу, нерухомість, промвиробництво і кольорова металургія. Поки що найкрупніша операція в промисловості - перехід 25-процентного пакету вже згаданого "Феррескпо" до чеської добувної корпорації New World Resources.

Проте навряд чи за чехами в Україну відразу прийдуть інші іноземні інвестори: вони сьогодні бояться як ринків взагалі, так і України, що розвиваються, зокрема. Наслідки кризи для реальної економіки тільки починають виявлятися - в жовтні індекс падіння промислового виробництва склав 20 відсотків. За свої робочі місця починають боятися працівники всіх галузей - не тільки шахтарі і металурги.

Росте навіть неспокій з приводу здатності України завершити інвестиційні проекти в рамках організації нею, спільно з Польщею, Чемпіонату Європи по футболу 2012 року. Будівництво стадіонів в основному фінансують олігархи, але державі досі потрібно чимало зробити для модернізації транспорту. До того ж, приватні компанії, що займалися будівництвом готелів, заморозили багато проектів.

Що стосується політичних наслідків економічної кризи, то вони поки не ясні. Зовсім недавно Ющенку довелося відступити після атаки на Тимошенко, колись свого союзника по "помаранчевій революції". Він розпустив парламент і оголосив дострокові вибори, проте вимушений був відкласти цей план, оскільки вона відмовилася погоджувати закон, який був для цього необхідний. Політична напруженість не спаде в Україні як мінімум до кінця 2009 року, коли виборцям доведеться вибирати між Ющенком, Тимошенко і Януковичем на перших в країні виборах президента після історичного 2004 року.

Основні партії України об'єдналися і підтримали надзвичайні економічні закони, необхідні для отримання пакету МВФ, проте бюджет 2009 року досі знаходиться в підвішеному стані. Фонд вимагає від Києва скорочення державних витрат відповідно скороченню податкової бази. Проте, враховуючи, що інфляція досі висока - за підсумками 2008 року очікується 20 відсотків, - бюджетники і пенсіонери вимагатимуть для себе дуже багато - як, втім, і промислові лобі, що добиваються антикризового державного фінансування.

Після "помаранчевої революції" Ющенко і Тимошенко намагалися прийти до взаємодії, але двічі проведені парламентські вибори і три зміни уряду не призвели до виходу з безвиході. Союзники тимчасово подолали розбіжності після парламентських виборів 2007 р., але знову розішлися цієї осені.

Тепер, коли альянс з Тимошенко мертвий, Ющенко міг би знову звернутися до Януковича, не дивлячись на їх запекле протистояння на президентських виборах 2004 р. Фірташ і ряд інших бізнесменів вимагають відставки популістки Тимошенко. "На сьогоднішній день вона головна проблема України", - говорить Фірташ, стверджуючи, що альянс Ющенко-Янукович забезпечив би успішне управління економікою, не дивлячись на політичні розбіжності. Але бізнес не єдиний в думках, а деякі інші мільярдери, включаючи Жеваго, підтримують Тимошенко.

Нестабільність в країні на руку, перш за все, Росії. Москва хоче, щоб Україна продемонструвала, що її демократія після "помаранчевої революції" зазнала невдачі, щоб понизити ризик аналогічних потрясінь в Росії. Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін часто глузував з "нетямущої" політики Києва. Олег Рибачук, президент Євроатлантичного університету і колишній помічник Ющенка, говорить: "Кремль буде щасливий, поки в Україні хаос".

Крім того, Росія виступає проти прозахідної політики Ющенка, особливо, його прагнення в НАТО. Вона добилася свого, коли НАТО відклало рішення про розповсюдження Плану дій по підготовці до членства на Україну і Грузію. Схоже, що альянс навряд чи до них повернеться.

Збройна інтервенція Москви до Грузії і визнання нею незалежності територій Абхазії і Південної Осетії, що відкололися, ще більш підсилили напруженість. "Регіон розділений на країни на заході [такі, як Польща], що отримали гарантії безпеки [шляхом вступу в НАТО і ЄС], і на сході, де вони є сірою зоною між Росією і Заходом. Криза в Грузії стала сигналом тривоги", - говорить Немиря.

Мало хто на Україні чекає зброєного вторгнення Росії, проте можливі політичні погрози оцінюються як дуже серйозні. Київ турбує Чорноморський флот Росії, розміщений в українському порту Севастополі на основі угоди оренди, термін якої закінчується в 2017 р. Тепер Ющенко хоче почати переговори про виведення флоту після 2017 р., але Москва влаштовує тяганину.

Хоча Кремль ніколи не пред'являв претензій на Севастополь, це роблять російські політики-націоналісти, граючи на проросійських настроях в місті. Вони також оспорюють статус всього Кримського півострова, де поширена глибока лояльність до Москви.

У інших регіонах України традиційні тертя між націоналістичним україномовним Заходом і дружнім по відношенню до Москви Сходом після 2004 р. ослабли: українців тепер об'єднує сучасніше відчуття національної ідентичності і розповсюдження української мови в повсякденному житті. Але ця нова лояльність ще повинна пройти перевірку в умовах економічної кризи.

Тим часом, Москва знову розігрує газову карту - повним ходом йдуть переговори за контрактом про постачання. Тимошенко хоче усунути "корумпованих", на її думку, посередників, що беруть участь в багатомільярдних газових операціях між Україною, Росією і Центральною Азією. Її мета - витіснити основного трейдера - компанію "Росукренерго", спільне підприємство Фірташа і "Газпрому", газового монополіста під контролем Кремля. Але компанія підкреслює свою прозорість і має намір продовжувати грати роль посередника.

Тимошенко стверджує, що вона досягла попередньої угоди з Путіном про торгівлю без посередників. Її уряд наполегливо прагне оформити цю домовленість і уникнути повторення суперечок, які останніми роками спричиняли за собою зрив постачань споживачам в країнах ЄС.

Один з основних спірних моментів - це ціна. Тимошенко прагне уникнути різкого підвищення четвертий рік підряд. "Газпром" попередив Київ, що йому, можливо, доведеться платити по 400 доларів за 1000 кубометрів, що майже удвічі вище за ціну 2008 р. Крім того, Москва і Київ ведуть суперечку про несплачені рахунки за газ на 2,4 млрд. доларів.

Можливо, Тимошенко не вдасться взагалі виключити Фірташа з гри, тому що "Росукренерго"' володіє особливими правами на використання трубопроводів України для експорту газу в ЄС, а інші компанії Фірташа активно інвестують в споживчий ринок газу на Україні.

При загрозі дострокових виборів, економічної кризи і напруженості навколо Криму цією взимку Україні менше всього потрібна газова війна. Але перспектива рецесії в умовах різкого підвищення цін на газ не менш небезпечна. Настали важкі навіть за київськими мірками часи.

Помаранчева революція привела до зростання інвестицій

Коли в 1991 р. розпався Радянський Союз, Україна пережила один з найглибших шоків серед колишніх комуністичних економік: обсяг виробництва впав на дві третини.

Ситуація почала виправлятися тільки у 2000 р., коли авторитарний колишній президент Леонід Кучма, нарешті, приступив до скромних реформ, в ході приватизації часто віддаючи перевагу своїм політичним союзникам.

Його наступник Віктор Ющенко і його "помаранчева революція" 2004 р. підштовхнули західних інвесторів до того, щоб набратися сміливості і увійти до країни, що потребує капіталу.

Ключовою подією було рішення концерну Mittal Steel, попередника Arcelor Mittal, найбільшого в світі виробника стали, придбати за 4,8 млрд. доларів провідне сталеливарне підприємство "Криворіжсталь" після того, як новий уряд відмінив приватизаційну операцію, укладену в епоху Кучми, за якою два українські мільярдери Віктор Пінчук і Рінат Ахметов купили компанію за 800 млн. доларів.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій виріс в чотири рази, досягнувши рівня майже 7 млрд. доларів рік. Після 2004 р. економічне зростання складало в середньому 7 відсотків. Київ перетворився на місто економічного буму з новими машинами, ресторанами, магазинами модного одягу і сотнями будмайданчиків. Хоча спочатку вигоду черпали тільки нечисленні олігархи-мільярдери, пізніше за неї відчув і середній клас, що зароджувався. Промисловий Схід України - якого припадає на частку 10 відсотків ВВП і 40 відсотків експорту - відповів на зростання глобального попиту різким підвищення об'єму виробництва. Процвітали також хімічна і харчова промисловість.

Зростання сприяло інтеграції України з глобальними ринками і її вступу до Усесвітньої торгової організації.

Але обережність Брюсселя не дозволила Ющенка реалізувати амбіції з отримання Україною статусу кандидата в члени Європейського Союзу.

Тим часом, зусилля США з просування кандидатури Києва в члени НАТО натрапили на опір Європи, побоювання перед антагонізмом з Москвою і відсутністю підтримки українського населення.

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...» 
Україна має бюджет, але він нереальний
Рафал Засунь, Gazeta Wyborcza, Польща
 
бюджет, який не вирішує проблем! Вже в першому кварталі наступного року до прийнятого бюджету доведеться вносити поправки – він спирається на нереальні прогнози, - пише Рафал Засунь в польській Gazeta Wyborcza.
Детальніше>>
» 
Credit Repair Reviews for You
 
Good credit position provides users by ability to get competitive advantageous rates and loans for main purchases as for example cars and houses.
Детальніше>>
Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Міжусобиці в Україні дають Росії перевагу у війні газетних заголовків 
  ·  Газ до краю 
Погляд
  ·  Газ, труби і свобода  
Поступ у Львові
  ·  Львівського суддю-хабарника оголосили у міжнародний розшук 
Поступ з краю
  ·  Росія користується зимовими холодами 
Поступ у світі
  ·  Варіант "трьох держав" 
Політика
  ·  Притуплені ікла російського ведмедя  
Економіка
  ·  Розбрат і страждання 
  ·  Україна має бюджет, але він нереальний  
  ·  Credit Repair Reviews for You 
Аналітика
  ·  Нафтові чародії  
  ·  Перекритий газовий кран, тандем, війна, боротьба з кризою  
Росія
  ·  На розі Комуністичної і Леніна 
  ·  В Росії назріває буря 
США
  ·  Обамарама 
Точка зору
  ·  Криза найсильніше торкнеться Росії і України 
Тема
  ·  Пам'ятати про Голодомор  
Крим
  ·  Севастополь - російський оплот в Україні 
Новини
  ·  Преса Британії про помилки Ізраїлю в Газі  
  ·  Шість держав постраждали від скорочення постачань газу до України  
  ·  Тиск в газопроводі  
  ·  Мовчання Обами 
Пост-Factum
  ·  Ахіллесова п'ята Московії