Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Економіка.    Аналітика.    Росія.    США.    Точка зору.    Тема.    Крим.    Новини.    Пост-Factum.   
  Top headlines
 
5 січня 2009 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  
  19:51 27-01-2008 -   On the railway station of Berlin the exhibition of memory of victims of Golokostu was opened  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема  » 

___________________________________________________________________________

Пам'ятати про Голодомор
Голод в Україні, влаштований Радами: 75 років опісля
Кеті Янг, The Weekly Standard, США
 
2008 року виповнилося 75-річчя одного з найпохмуріших епізодів в історії Радянського Союзу: великого голоду, який українці називають Голодомором, що означає "винищування голодом". Ця катастрофа, що привела до загибелі від 6 до 10 мільйонів людей в 1932-33 рр., багато в чому була продуктом радянської політики. Тому історія неминуче стає живильним середовищем для запеклих суперечок.

Україна - яка разом з Канадою і низкою інших країн відзначала 23 листопада 2008 року День пам'яті жертв Голодомору - прагне до міжнародного визнання українського "геноциду". Росія засуджує цю вимогу, вважаючи її експлуатацією масштабнішої трагедії в політичних цілях. Деякі російські правозахисники скептично ставляться до обох позицій.

Тим часом, на Заході про голод відомо мало, не дивлячись на зусилля української діаспори. Більше того, у Заходу є власна безславна історія ставлення до голоду, яка починається з його свідомого замовчування Уолтером Дюранті (Walter Duranty), кореспондентом New York Times і лауреатом Пулітцеровськой премії.

В кінці 1980-х про голод заговорили знову, завдяки книзі Роберта Конквеста (Robert Conquest) "Жнива скорботи. Радянська колективізація і терор голодом" (Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine, 1987) і документальному фільму "Жнива відчаю" (Harvest of Despair), показаному в Сполучених Штатах і Канаді. Ліві негайно дали відсіч. Совєтолог-ревізіоніст Дж. Арч Гетті (J. Arch Getty) звинуватив Конквеста в тому, що він відтворює пропаганду "націоналістів-емігрантів". А в січні 1988 р. в Village Voice було опубліковане довге есе Джефа Коплона (Jeff Coplon) - сьогодні він є редактором журналу New York - під заголовком "У пошуках радянського Голокосту: голод 55-річної давності живить правих" (In Search of а Soviet Holocaust: A 55-Year-Old Famine Feeds the Right). Коплон іронізував над "пануючою модою антисталінізму" і вважав абсурдною ідею про те, що голод був влаштований комуністичним режимом. За його словами, розмови про це були покликані виправдати американський імперіалізм і обілити співпрацю українців з нацистами.

Проте в той час, коли Коплон писав своє есе, радянський режим доживав останні дні. Часткове відкриття радянських архівів показало, в якій мірі Сталін і його прибічники свідомо користувалися голодом, щоб покарати тих, що чинили опір і змусити селянство до підпорядкування. Серед знахідок був наказ самого Сталіна оточувати голодуючі села і хапати селян, що намагаються тікати у пошуках їжі. Пострадянське керівництво як Росії, так і України було готове до визнання терору голодом, проте незабаром виникли розбіжності з приводу того, чи був це геноцид українців чи каток, що проїхав по всіх без розбору.

Україно-російські відносини почали псуватися після "помаранчевої революції" кінця 2004 р. При Володимирі Путіну Росія все більше скочувалася до авторитаризму і антизахідного націоналізму, в той час, як Україна під керівництвом президента Ющенка прагнула до тісніших зв'язків із Заходом. Якщо в Росії почали відшукувати і підкреслювати позитивні аспекти радянського минулого, то Ющенко пропагував образ України в радянську епоху як країни, що була поневолена і перебувала під чужим чоботом.

У листопаді 2006 р. український парламент прийняв закон, що оголошує Голодомор геноцидом і що забороняє його заперечення. За цим послідувала ескалація риторики; у 2007 р. російське міністерство закордонних справ звинуватило "певні політичні кола" в Україні в образі пам'яті неукраїнських жертв голоду. Пізніше проурядова російська преса опублікувала десятки статей, що викривають позицію України стосовно Голодомору як мерзотну антиросійську змову. Цього року президент Дмитро Медведев відмовився прийняти запрошення на церемонії з нагоди Дня пам'яті жертв Голодомору в Києві, надіславши роздратований лист, в якому засудив розмови про "так званий голодомор" як "аморальну" спробу надати націоналістичне звучання спільній трагедії, а також пройшовся по бажанню України вступити в НАТО.

Деякі незалежні російські коментатори звинувачують обидва уряди в політичних іграх. Так, санкт-петербурзький вчений Кирило Александров в своїй статті, опублікованій на сайті Gazeta.ru 17 листопада, відзначив, що терор голодом був не геноцидом в класичному сенсі, а "стратоцидом" - масовим винищуванням за класовою ознакою, спрямованою на селянство. Проте, писав він, Кремль не може чесно поглянути в обличчя цьому злочину, оскільки це суперечило б його прагненню побудувати державну ідеологію, що включає "позитивний характер" радянського періоду. "На жаль, - підсумовує Александров, - мільйонні жертви колективізації на Україні використовуватимуться лише для політичних маніпуляцій і створення русофобських міфів, а в Росії їх послідовно віддаватимуть забуттю, щоб не допустити делегитімізації нинішньої влади, не здатної існувати без звернення до радянської історичної традиції".

Особливо виділяється позиція журналістки Юлії Латиніної, викладена на сайті EJ.ru. Латиніна відзначає, що сталінський терор торкнувся кожного сегменту радянського суспільства, проте деколи виділялися особливі групи - серед них українське селянство на початку 1930-х. "Сталін знищував селянство, зганяючи його в колгоспи, - пише вона. - Так вийшло, що найбагатше селянство було в Україні. Так вийшло, що Сталін боявся незалежності України і докладав особливі зусилля, щоб зламати Україну". Прихильники української позиції також заперечують, що вона є "русофобською", указуючи на недвозначні заяви Ющенка про те, що Голодомор був злочином радянського комуністичного режиму, а не російського народу.

Яка точка зору точніша? Учені досі сперечаються про масштаб голоду і його етнічний "характер". Один з найактивніших критиків позиції українського уряду - колишній радянський дисидент Олександр Бабенишев (псевдонім Сергій Максудов), а сьогодні - гарвардський професор-емігрант, що вивчав терор голодом в радянські часи, коли це було політично небезпечно.

Ніхто не сумнівається в тому, що з голоду гинули люди за межами України. Вважається, що приблизно половина його жертв - жителі України і російської Кубані, населеної переважно українцями. Мільйони загиблих також включали російських селян і приблизно третина населення Казахстану.

Також немає сумнівів в тому, що голод був викликаний штучно. Більшість радянських селян чинили опір колективізації, що почалася в 1930-і рр. Коли вступ до колгоспів був добровільним, в них мало хто йшов, а багато хто незабаром виходив. Насильницька колективізація була зустрінута селянськими повстаннями, безжально придушеними, а потім - безмовним опором. Коли селяни усвідомили, що колгоспи - це виснажлива праця на державу за рабську винагороду, багато хто симулював спад продуктивності. В результаті, не виконувалися плани по заготівці зерна, в той час, як доходи від експорту зерна були потрібні Москві для фінансування індустріалізації. Тоді режим ввів в дію політику безжальної конфіскації зерна, в результаті якої у селян не залишалося їжі; у багатьох районах села, що не виконували план, примушувалися до здачі всієї решти продовольства.

У статтях останнього часу, що розповідають на основі радянських архівних документів про війну радянського режиму з селянством, описане справжнє пекло: агенти держави ходять від будинку до будинку, конфісковуючи продовольство; жителів непокірних сіл виводять на мороз і залишають замерзати; чоловіків і жінок катують, вимагаючи показати заховані запаси продовольства; розповсюджується канібалізм. Безумовно, ці жахи відбувалися не тільки на Україні.

Не викликає ніякого сумніву той факт, що прийняте в січні 1933 р. рішення Сталіна про блокаду районів, що постраждали з голоду, було спочатку спрямоване проти України і Кубані. Це підштовхнуло французького історика Ніколя Верта (Nicolas Werth), співавтора "Чорної книги комунізму", до того, щоб переглянути свою думку про терор голодом як про етнічно нейтральну класову війну. Виступаючи 18 листопада в Українському інституті Гарварду, Верт заявив, що тепер він переконаний в наявності достатніх доказів "національної інтерпретації" голоду. На його думку, ці докази включають той факт, що Голодомор співпав у часі з радянською кампанією проти українського націоналізму, чистками і розстрілами українських політичних і культурних еліт. Проте на закінчення Верт гаряче закликав пам'ятати про всіх жертв комуністичної війни з селянством.

Визнання Голодомору геноцидом ускладнене декількома чинниками. Етнічний компонент терору голодом в Україні був обумовлений не націоналістичною ворожістю до українців, а параноїдальним відношенням Сталіна до українського націоналізму і його передбачуваними зв'язками з Польщею. Більш того, багато з тих, хто проводив політику винищування, були українцями за національністю. Можливо, як стверджує російський історик Борис Соколов, адекватна оцінка комуністичного терору вимагає введення нової категорії: масового винищування, не мотивованого етнічною ворожнечею.

Наукові і політичні дебати, поза сумнівом, продовжаться. У вересні американський Конгрес прийняв резолюцію, що проголошує Голодомор геноцидом; місяць опісля Європейський парламент проголосував за те, щоб визнати його "злочином проти людства", але не вжив слова на букву "г". Тим часом, схоже, що влада Росії згадує про російських жертв терору голодом тільки тоді, коли їй потрібно спростувати українські заяви про "так званий Голодомор".

Кеті Янг - редактор журналу Reason

Дата публікації - 02 грудня 2008

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Міжусобиці в Україні дають Росії перевагу у війні газетних заголовків 
  ·  Газ до краю 
Погляд
  ·  Газ, труби і свобода  
Поступ у Львові
  ·  Львівського суддю-хабарника оголосили у міжнародний розшук 
Поступ з краю
  ·  Росія користується зимовими холодами 
Поступ у світі
  ·  Варіант "трьох держав" 
Політика
  ·  Притуплені ікла російського ведмедя  
Економіка
  ·  Розбрат і страждання 
  ·  Україна має бюджет, але він нереальний  
  ·  Credit Repair Reviews for You 
Аналітика
  ·  Нафтові чародії  
  ·  Перекритий газовий кран, тандем, війна, боротьба з кризою  
Росія
  ·  На розі Комуністичної і Леніна 
  ·  В Росії назріває буря 
США
  ·  Обамарама 
Точка зору
  ·  Криза найсильніше торкнеться Росії і України 
Тема
  ·  Пам'ятати про Голодомор  
Крим
  ·  Севастополь - російський оплот в Україні 
Новини
  ·  Преса Британії про помилки Ізраїлю в Газі  
  ·  Шість держав постраждали від скорочення постачань газу до України  
  ·  Тиск в газопроводі  
  ·  Мовчання Обами 
Пост-Factum
  ·  Ахіллесова п'ята Московії