Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Дайджест.    Політика.    Соціум.    Точка зору.    Культура.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Події.    Новини від КуПола.   
  Top headlines
 
13 березня 2007 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:45 10-11-2016 -   Кількість кримінальних правопорушень на Львівщині зросла на 16%  
  15:44 10-11-2016 -   У Львові за допомогою гіпнозу пограбували жінку  
  15:44 10-11-2016 -   У "Львівській політехніці" студентам пропонують роботу  
  15:44 10-11-2016 -   У Бориславі раніше судимий поранив двох чоловіків з травматичної зброї  
  15:43 10-11-2016 -   На Стрийщині івано-франківець обікрав три церкви  
Україна
  24:20 08-05-2015 -   Вагітну 14-річну дівчинку міліція привезла в гінекологію  
  24:3 08-05-2015 -   Житомирські оперативники розкрили вбивство, замасковане під пожежу  
  23:59 08-05-2015 -   На Полтавщині ревнощі чоловіка ледь не забрала життя жінки  
  23:54 08-05-2015 -   Заарештована спільниця підозрюваних у вбивстві київських міліціонерів  
  19:49 27-01-2008 -   A president calls Party of regions to halt speculations on the theme of NATO  
Світ
  22:59 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  19:55 27-01-2008 -   Italian premier Romano Prodi submitted resignation  
  19:54 27-01-2008 -   Brazil authority will inculcate severe approvals for the barbarian felling of Amazonkа's jungles  
  19:52 27-01-2008 -   In China found a skull to which 100 thousand years  
  19:51 27-01-2008 -   The Italian designer Valentino said goodbye to the world of fashion  

Новини від RedTram
Рекомендуємо:  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Політика  » 

___________________________________________________________________________

Україна – ЄС: початок переговорів про посилену угоду
Юлія КИСЕЛЬОВА, аналітик УНЦПД
 
Українська влада сьогодні перебуває на початку довгого шляху, під час просування по якому горизонти зовнішньої політики мають визначити й внутрішньополітичні орієнтири та політичні пріоритети. 5 березня 2007 року стало датою офіційного початку переговорів між Україною і ЄС стосовно нової розширеної угоди про партнерство та співробітництво, що має замінити чинний договір, термін дії якого завершується на початку 2008 року.

Європейський Союз будує свої стосунки з Україною на основі Угоди про партнерство і співробітництво (УПС) від 1998 року та Спільної стратегії ЄС щодо України, ухваленої в грудні 1999 року. Жоден із цих документів не передбачає набуття Україною ні асоційованого, ні тим паче повноцінного членства навіть. Сьогоднішнє партнерство з Україною розгортається в рамках політики сусідства. Традиційно відкритим залишається питання про набуття Україною членства у Світовій Організації Торгівлі (СОТ), без чого неможливе задеклароване УПС положення про утворення зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом.

Після помаранчевої революції у відносинах України з ЄС окреслилися нові можливості, які Україна в силу як внутрішньополітичних причин, так і проблем усередині євроспільноти не використала повною мірою. Втім, на дев’ятому саміті Україна–ЄС, що відбувся 1 грудня 2005 року, було підписано ряд двосторонніх документів, зокрема Угоду про співробітництво щодо цивільної глобальної навігаційної супутникової системи (ГНСС) між європейським співтовариством, його державами-членами та Україною, Угоду між Україною та ЄС про деякі аспекти повітряного сполучення, Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі між Європейським Союзом і Україною. Було оприлюднено рішення про надання Україні статусу країни з ринковою економікою та отримано добро від керівництва ЄС на початок переговорів із візових питань. 27 жовтня 2006 року на десятому саміті Україна–ЄС було підтверджено намір розпочати на початку 2007 року переговори про нову Посилену угоду між Україною і ЄС, а також схвалено прогрес, досягнутий у виконанні Плану дій між Україною та ЄС. Головною подією саміту стало парафування угод про спрощення візового режиму та реадмісію між Україною і ЄС.

Отже, сьогодні наша країна здобула ще один вагомий шанс, який водночас вимагає від неї доконечної відповідальності. Адже головним досягненням нової угоди має стати створення зони вільної торгівлі та посилення співпраці в галузі енергетики. Щоправда, Україна та ЄС поки не домовилися стосовно того, на який період укладається посилена угода. Однак єврокомісар із питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер зазначила, що європейська сторона прагне посідати якомога більш конструктивну позицію в ході цих переговорів і бачить, що Україна проявляє політичну волю до застосування такого ж підходу. Воднораз вона застерегла, що переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС можуть розпочатися тільки після того, як Україна завершить процес входження до Світової Організації Торгівлі.

Сьогодні складно щось сказати певне про зміст цього документа та реальні європерспективи України, проте зрозуміло, що про асоційоване членство поки не йдеться – принаймні в офіційних коментарях та повідомленнях. Переговори відбуватимуться в рамках Європейської політики сусідства, проте в ЄС дипломатично заявляють про значну гнучкість цих рамок, адже "у політиці сусідства існують принципи диференціації. В рамках цього принципу ті країни, які прагнуть до тісніших відносин з ЄС, можуть зробити це, безумовно, поза питанням про членство... Нова посилена угода буде правовим документом у рамках цієї політики сусідства", як зазначила єврокомісар ("Укрінформ", 5 березня 2007 р.).

Вітчизняна влада і євроінтеграція

У питаннях, що стосуються політики євроінтеграції, на відміну від питання про членство в НАТО, українська влада демонструє набагато більше єдності, принаймні на рівні політичних заяв.

22 лютого 2007 року в парламенті було ухвалено політичний документ – постанову "Про заяву Верховної Ради України "Про започаткування переговорів між Україною та ЄС щодо укладення нового базового договору". За її схвалення віддали свої голоси 399 народних обранців. У заяві міститься заклик до Європейського Союзу врахувати в майбутній угоді прогрес, досягнутий у форматі відносин Україна–ЄС, та визначити перспективи європейського поступу України, наповнити новий договір нормами прямої дії, встановити чіткі терміни дії нового договору. Також пропонується забезпечити на його основі поступальний динамічний розвиток та поглиблення відносин між Україною і ЄС аж до набуття Україною повноправного членства в цій організації, а в середньостроковій перспективі – відкрити Україні широкий доступ до внутрішнього ринку ЄС шляхом розширення її інтеграції в європейську економіку.

Український президент В. Ющенко традиційно закликає до підтримки євроінтеграційного курсу та сподівається, що через десять років Україна стане повноправним членом Європейського Союзу. Понад те, євроінтеграційні прагнення проголошуються одним із наріжних каменів національної ідеї. Це рідкісний випадок, коли солідарним із ним начебто є і глава уряду В. Янукович, у якого теж не бракує європрагматичних слоганів. Наприклад, під час свого візиту до Брюсселя наприкінці вересня минулого року він говорив про готовність країни зробити всі кроки, необхідні для вступу до Європейського Союзу, як-то боротьба з корупцією та економічні реформи, вступ до СОТ... Проте з огляду на туманність реальних перспектив членства та внутрішньополітичну українську ситуацію такі твердження виглядають поки що суто декларативними. Адже до СОТ Україна планувала вступити ще наприкінці 2006 року, не кажучи вже про попередні гучні заяви.

Також незрозуміло, яким чином поєднується євроінтеграційна риторика уряду з повільним зміцненням позицій України в Єдиному економічному просторі. Крім того, пробуксовка українських реформ та перманентно нестабільна українська внутрішньополітична ситуація, як і залежність Євросоюзу від російських енергоносіїв роблять європерспективи України достатньо розмитими.

Однак, схоже на те, що вітчизняна економіка поступово зможе розставити потрібні акценти. Адже поступово відбувається переорієнтація українського товарообігу з країн пострадянського простору на ринки ЄС. За підсумками першого півріччя 2006 року, товарообіг із країнами ЄС, за офіційною інформацією, склав 11670,62 млн. євро. В порівнянні з аналогічним періодом 2005 року він зріс на 2413,31 млн. євро. Динаміка товарообігу демонструє загальну тенденцію до зростання (+26,07%). Найбільше його зростання спостерігається з Польщею (875,10 млн. євро, або 97,63%), Угорщиною (205,25 млн. євро, або 40,60%), Німеччиною (580,31 млн. євро, або 28,72%), Італією (227,13 млн. євро, або 14,70%). У товарній структурі імпорту з України до країн ЄС у 2005 році провідні позиції посідали промислові вироби з невисоким ступенем переробки (питома вага – 31,5%), сировина та напівфабрикати (15,2%), енергоносії (13,7%), сільськогосподарська продукція (12,2%), продукція машинобудування та транспортне обладнання (7,7%), хімічна та пов’язана з нею продукція (6,5%), текстильні вироби й одяг (6,1%). Щодо експорту з держав ЄС до України в 2005 році, то на першому місці залишалися продукція машинобудування та транспортні засоби (питома вага – 44,2%), за якими із значним відривом ішли промислові вироби з невисоким ступенем переробки (16%), хімічна та пов’язана з нею продукція (15,3%), текстильні вироби й одяг (6,3%).

Зрозуміло, що поглиблення співпраці з ЄС відкриває для влади, бізнесу і суспільства нові можливості завдяки доступу до ресурсів євроспільноти. Понад те, попри відсутність чітких політичних заяв про асоційоване членство, вже сьогодні Європейська комісія збільшує розміри допомоги України. Так, впродовж 2004–2006 років ЄС надав Україні допомогу на суму 212 млн. євро. А в подальшому середньорічна сума допомоги має зрости з 70,7 млн. євро до 123,5 млн. євро. Загалом Євросоюз упродовж 2007–2010 років збирається надати Україні 494 млн. євро фінансової допомоги в рамках Європейської політики сусідства (ЄПС). Ці ресурси планується витратити на підтримку імплементації Меморандуму між Україною та ЄС про співробітництво в енергетичній галузі, посилення можливостей України в управлінні міграцією і забезпеченні охорони кордонів, зміцнення незалежності, підвищення ефективності судової влади і прокуратури, а також підтримку зусиль у боротьбі з кліматичними змінами. Питанням залишається тільки те, наскільки ефективно українська влада зможе використати ці ресурси та можливості, адже в минулому проекти технічної допомоги, які започатковувалися ЄС, хоч і були ефективними, проте не стали рушієм кардинальних змін, адже далеко не всі їх можливості було використано повною мірою.

Суспільство і євроінтеграція

Тема євроінтеграції загалом видається привабливою українському суспільству. Громадська думка вочевидь схвально ставиться до євроінтеграційних перспектив країни – на відміну від членства країни в НАТО. Існують різні соціологічні дані, що відображають європрагнення українських громадян, які переважно позитивно оцінюють особисту користь та користь для країни від вступу до Європейського Союзу. Про це зокрема свідчать і результати соціологічного опитування, проведеного Центром О. Разумкова в грудні 2006 року. Так, 36,5% респондентів переконані в тому, що вони особисто виграють від вступу країни до ЄС. Протилежної думки дотримуються 26,3% опитаних. Вагаються з відповіддю 37,2% громадян. Трохи більш позитивно оцінюється користь від вступу до ЄС для країни загалом. Найбільша частка опитаних (40,2%) переконані, що країна виграє від вступу до ЄС. Протилежної думки дотримуються 29% респондентів за того, що 30,8% не можуть визначитися з відповіддю.

Водночас варто звернути увагу й на окреслення тенденції до вкорінення у свідомості наших співгромадян європейського скептицизму. Про це зокрема свідчить порівняння даних соціологічного моніторингу "Українське суспільство", здійснюваного Інститутом соціології НАНУ впродовж 2005–2006 років (останнє дослідження проводилось у квітні 2006 року). Протягом 2001–2006 років зберігалася тенденція до зменшення частки респондентів, які позитивно ставляться до вступу країни до Європейського Союзу: 55% – у 2001 році, 47% – у 2005-му і 43% – у 2006-му. Загалом, попри нотки песимізму, це непоганий кредит довіри суспільства до євроінтеграційних прагнень. Відповідно до цього українська влада намагається робити основний наголос на тому, що незважаючи на більш ніж обережні заяви стосовно України з боку євроспільноти, а відтак і відсутність чітких перспектив членства країни у ЄС, вона намагатиметься максимально наблизити стандарти життя в державі до європейських.

Процес євроінтеграції комплексний і багатоплановий. Зокрема він вимагає від України адаптації свого законодавства до європейського, модернізації та розвитку економіки, бізнесу, створення сприятливих умов для інвестування та здійснення економічних і соціальних реформ, утвердження інститутів громадянського суспільства. Причому не тільки на рівні звітів відповідальних органів влади. Отже, навіть за наявності ініціатив з боку ЄС про вступ України до спільноти хоч завтра без внутрішнього поступу в державі Євросоюз не стане до нас ближчим.

Обговорити в форумі

Новини KІНO і Робота та Кар'єра
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...
Загрузка...» 
Електоральний пінг-понг
Дмитро СОФІЙ, КуПол
 
Питання про позачергові вибори активно обговорює український політикум.

Але що стоїть за заявами політиків? Яка реальна можливість проведення виборів найближчим часом?

Нагадаємо, 28 лютого заступник голови фракції Партії регіонів Василь Кисельов пообіцяв 2 березня зареєструвати в парламенті проект документа про одночасне проведення президентських і парламентських виборів.
Детальніше>>
Content of Postup+
Перша сторінка
  ·  Ющенко «пішов в опозицію» 
  ·  У Тимошенко є ще один спосіб розігнати парламент 
  ·  КПУ і ПСПУ влаштували антинатівський мітинг біля Українського дому в Києві 
  ·  Мороз: не буде ніякої нової Конституції і ніяких дострокових виборів 
  ·  Тарасюк порівняв Кабмін Януковича з «безпілотним літаком» 
Погляд
  ·  Тягнибок: Наплив мігрантів – це катастрофа найближчих років 
Поступ у Львові
  ·  Метро у Львові: бути чи не бути? 
  ·  Притулок для біженців відкриють у Львові отці-єзуїти 
  ·  Щодня два евакуатори забирають з львівських доріг до 20 автомобілів 
  ·  Свободівці вимагають альтернативи Стратегії розвитку Львівщини 
  ·  Львову присвоїли кредитний рейтинг 
Поступ з краю
  ·  Ющенко: нація гине не від від загонів Муравйова чи Меншикова 
  ·  Чорнобиль стане заповідником 
  ·  Україна заарештувала панамське судно 
Поступ у світі
  ·  Парламент Грузії одноголосно проголосував за членство країни в НАТО 
  ·  Росія отримала принципову згоду Британії на допит Березовського 
  ·  Білл Гейтс не захотів бути президентом США 
Дайджест
  ·  Без дискусій 
Політика
  ·  Україна – ЄС: початок переговорів про посилену угоду 
  ·  Електоральний пінг-понг 
Соціум
  ·  Тарифна математика 
Точка зору
  ·  Дилема Конституційного Суду України та пропозиція до її розв’язання 
Культура
  ·  Львівська команда “Набла” зіграє у вищій українській телевізійній лізі КВН 
  ·  Датський трансвестит складе конкуренцію Вєрці Сердючці 
Спорт-Поступ
  ·  Футбол. Суркіс: Як кажуть, потрібно включатися в цей процес 
Пост-Factum
  ·  Українські Шевченки об'єдналися у клан 
  ·  Замок Дракули виставили на продаж 
Події
  ·  Через кордон намагалися провезти 250 шкірок нутрії та песця 
  ·  Кількість ДТП за участю підлітків зросла у 4 рази 
  ·  У річці Стрий втопився чоловік 
  ·  У Львові затримали іноземця, який намагався дати хабар міліціонерам 
Новини від КуПола
  ·  Опозиція висунула коаліції ультиматум 
  ·  Ющенко звільнив Луценка 
  ·  RosUkrEnergo не згідне з Тимошенко 
  ·  В Україну приїхав Пако Рабанн