64 радіоантени виявили великомасштабну структуру Всесвіту

Міжнародна група астрономів вперше об’єднала 64 антени радіотелескопа MeerKAT (ПАР) для пошуку слабких слідів нейтрального водню у Всесвіті. Попередні результати дослідження опубліковані у препринті на arXiv.

Наукова робота була проведена в рамках проекту створення найбільшого у світі радіоінтерферометра Square Kilometre Array (SKA), частини якого будуть розміщені в Австралії, Китаї, Індії, Європі та ПАР на базі вже діючих і ще не побудованих інструментів. Метою SKA є вивчення еволюції Всесвіту та механізмів його розширення, а також великомасштабної структури.

Важливими для вивчення темної енергії та перевірки загальної теорії відносності є карти розподілу нейтрального водню, найпоширенішої речовини у Всесвіті, при малих та великих червоних зміщеннях. Для цього проводяться спостереження слабкого випромінювання з довжиною хвилі 21 сантиметр (відомо як радіолінія HI), проте серйозною перешкодою є засвічення на передньому плані. Видалення близьких джерел яскравого радіовипромінювання, радіочастотних перешкод та теплового шуму потребує точного калібрування, для чого дослідники застосували підхід до пошуку кореляції з оглядами галактик.

Дані були зібрані в результаті 10,5 годин спостережень з використанням приймачів L-діапазону MeerKAT протягом шести ночей у діапазоні частот 1015-973 мегагерц при червоному зміщенні від 0,4 до 0,459.

Вчені виявили загальний патерн кластеризації між картами MeerKAT та положеннями галактик, визначеними WiggleZ Dark Energy Survey – великомасштабним астрономічним дослідженням червоного зміщення, виконаним на 3,9-метровому англо-австралійському телескопі в обсерваторії Сайдінг-Спрінг. Сильна статистична кореляція між радіокартами та галактиками показує, що телескоп MeerKAT здатний виявляти великомасштабні космічні структури.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.