Виявлено стійкі до антибіотиків штами черевного тифу.

Міжнародна група вчених виявила, що бактерії, що викликають черевний тиф, стають все більш стійкими до деяких найважливіших антибіотиків для здоров’я людини. Результати дослідження, опубліковані в журналі The Lancet Microbe, показують, що резистентні штами потрапляли з Південної Азії до інших країн близько 200 разів з 1990 року.

Автори провели повногеномне секвенування 3489 ізолятів Salmonella enterica serovar typhi, отриманих із зразків крові, зібраних у період з 2014 по 2019 рік у людей у ​​Бангладеш, Індії, Непалі та Пакистані з підтвердженими випадками черевного тифу. ДНК 4169 зразків S. typhi, виділених більш ніж з 70 країн у період з 1905 до 2018 року, також була секвенована.

Штами класифікувалися як мультирезистентні, якщо вони містили гени, що забезпечують стійкість до класичних антибіотиків першої лінії: ампіциліну, хлорамфеніколу та триметоприму/сульфаметоксазолу. Автори також виявляли гени, що надають стійкість до макролідів і хінолонів, які відносяться до найбільш критично важливих антибіотиків для здоров’я людини.

Виявилося, що стійкі штами S. typhi поширювалися між країнами принаймні 197 разів із 1990 року. Хоча ці штами найчастіше зустрічалися у Південній Азії, звідки потрапляли до Південно-Східної Азії, Східної та Південної Африки, про них також повідомлялося у Великобританії, США та Канаді. З 2000 року зустрічальність мультирезистентних бактерій у Бангладеш та Індії знижувалася, проте зараз їх замінюють штами, стійкі до інших антибіотиків.

Генні мутації, що призводять до стійкості до хінолонів, виникали і поширювалися не менше 94 разів з 1990 року, причому майже всі вони (97 відсотків) походили з Південної Азії. Штами, стійкі до хінолонів, становили понад 85 відсотків S. typhi в Бангладеш на початок 2000-х років, а до 2010 року їхня частка збільшилася до більш ніж 95 відсотків в Індії, Пакистані та Непалі. Мутації, що викликають стійкість до азитроміцину — широко використовується малотоксичний антибіотик — з’являлися не менше семи разів за останні 20 років. У Бангладеш штами, що містять ці мутації, з’явилися приблизно в 2013 році, і з того часу розмір їхньої популяції неухильно збільшується.

За оцінками, черевний тиф викликає 11 мільйонів інфекцій та понад 100 000 смертей на рік. Результати дослідження наголошують на необхідності боротьби з черевним тифом та їх стійкості до антибіотиків як із глобальною, а не локальною проблемою.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.