У марсіанських умовах Землі знайшли мікробів

Вчені Університету Макгілла (Канада) виявили мікроорганізми, які здатні виживати у суворому середовищі, наближеному до марсіанських умов. Про відкриття повідомляється у статті, опублікованій у журналі The ISME Journal.

Дослідники показали, що мікробні угруповання у високих широтах Канади, пристосовані до майже марсіанських умов, можуть вижити, споживаючи прості неорганічні сполуки, які вже були виявлені на Марсі (наприклад, метан, сульфід, сульфат, монооксид вуглецю та діоксид вуглецю). Ці мікроорганізми живуть у надзвичайно солоному, холодному та безкисневому середовищі під вічною мерзлотою в мінеральному джерелі Лост-Хаммер-Спрінг (Lost Hammer Spring).

Лост-Хаммер-Спрінг — одне з найхолодніших і найсолоніших наземних джерел, виявлених на сьогоднішній день. Вода, яка проходить через шар вічної мерзлоти завтовшки 600 метрів на поверхню, має надзвичайну солоність (солоність ~ 24 відсотки), негативну температуру (приблизно -5 градусів Цельсія) і майже не містить кисню (<1 частина на мільйон розчиненого кисню). Дуже висока концентрація солі не дозволяє джерелу замерзнути, підтримуючи рідке місце існування для мікробів навіть при негативних температурах. Ці умови аналогічні до тих, що спостерігаються в деяких районах Марса, де широко поширені відкладення солі та можливі холодні соляні джерела.

Вчені виділили і секвенували ДНК мікробних угруповань, що живуть у джерелі, що дозволило їм реконструювати геноми приблизно 110 мікроорганізмів, більшість з яких ніколи раніше не зустрічалися. Це дозволило дослідникам визначити активні гени та зрозуміти, як організми адаптуються до екстремального середовища.

Геноми активних анаеробних метан-окислювальних архей (ANME-1) продемонстрували ознаки передбачуваної метаболічної гнучкості та адаптації до гіперсолевого та холодового впливу. Докази анаеробного гетеротрофного та ферментативного способу життя були виявлені в геномах архей, які найімовірніше відносяться до супертипу DPANN, та бактерій типу CG03.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.